Produkcja mebli krok po kroku czyli jak powstają sofy Gala Collezione

Mebel rodzi się w głowie projektanta. . .

Na początku jest wizja. Tak, to od niej się wszystko zaczyna. Nie wystarczy mieć najlepsze surowce i komponenty, bo bez projektu, który chwyci za serce, który będzie uwzględniał najnowsze trendy oraz potrzeby użytkowników, będą one tylko zbiorem materiałów zalegających w magazynach.

Designer / projektant tworzy koncept. Powstają pierwsze rysunki, które przede wszystkim definiują wizualną stronę nowego mebla – jego styl, charakter i wygląd. Liczy się tutaj szczególnie poczucie estetyki, znajomość bieżących trendów, umiejętność spojrzenia na projekt w kategoriach zarówno wizualnych, jak i użytkowych. Projekt to podstawa. Daje on ogólną odpowiedź na pytanie, na jaką potrzebę użytkownika sofa, narożnik lub fotel będzie odpowiadać – na przykład, czy będzie meblem do leniuchowania czy do wypoczynku na siedząco, czy będzie miał dodatkowe funkcje, w jakiego typu wnętrzach sprawdzi się najbardziej itd.

Projekt – szkic trafia następnie do modelarzy i technologów. Ich zadaniem jest przełożenie tej designerskiej koncepcji na parametry i konkretne funkcje. Projektowanie mebli to proces, który wymaga biegłości. Ważna jest tutaj wiedza z zakresu materiałoznawstwa, konstrukcji, kształtowania formy, zapewniania ergonomii, zapewniania odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, przygotowywania dokumentacji projektowej, obsługi specjalistycznego oprogramowania. A to jeszcze nie koniec.

Modelarze na podstawie stworzonej koncepcji budują prototyp mebla. Dopasowują, poprawiają, zmieniają, modelują, szyją testowy pokrowiec – ich zadaniem jest dopracowanie prototypu tak, by na końcu powstał ten jeden, najlepszy, który spełni stawiane sofie zadania. Prototyp pozwala m.in. na sprawdzenie, czy konstrukcja sofy jest odpowiednio wytrzymała, czy odpowiednio się prezentuje, czy zastosowane materiały sprawdzą się w tego typie meblu.

Modelarnia Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - przygotowanie prototypu mebla

Modelarnia to miejsce, w którym powstają prototypy nowych modeli mebli tapicerowanych do salonu

W tym samym czasie zespół technologów precyzyjnie opracowuje założenia konstrukcyjne mebla, definiuje docelowe wymiary, dobiera materiały do produkcji, sporządza karty technologiczne produktów. Jeśli konieczne są poprawki – prototyp ponownie trafia do modelarzy, którzy wprowadzają zmiany. Wszystko po to, by w efekcie powstał model, który będzie przygotowany perfekcyjnie do wdrożenia do produkcji.

Dział technologiczny w Fabryce Mebli Gala Collezione

W dziale technologicznym opracowywane są m.in. parametry techniczne mebla i dobierane odpowiednie komponenty do jego produkcji

Etapy produkcji mebli tapicerowanych Gala Collezione

W to, by powstała sofa, narożnik lub fotel, zaangażowanych jest wiele osób w różnych działach. Najpierw do akcji wkraczają pracownicy, którzy koncentrują się na stworzeniu konstrukcji mebla – a zatem przygotowują stelaż, montują go oraz odpowiednio oklejają. Stelaż musi być precyzyjnie przygotowany i wykonany. To ważne, bo jest bazą mebla, decydują o jego trwałości i wytrzymałości (o budowie mebla pisaliśmy w artykule Powiedz kotku co masz w środku czyli kilka słów o tym, jak zbudowana jest sofa i jak ocenić jej jakość). Montażyści montują wszystkie niezbędne mechanizmy i okucia, a klejarze oklejają stelaż pianką, odpowiednio dobraną do modelu mebla.Jednocześnie w innej części fabryki przygotowywane są elementy, które nadadzą meblowi docelowy wygląd i kształt.

Montaż elementów meblowych w Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione

Stelaż mebla to jego baza – musi być on więc perfekcyjnie zmontowany

Klejarnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - oklejanie pianką stelaży meblowych

Stelaż musi być odpowiednio oklejony m.in. pianką – to jest zadanie pracowników klejarni

Z magazynu skór na krojownię trafiają błamy skóry w odpowiednim kolorze, tak by za pomocą specjalistycznego cuttera wykroić odpowiednie formatki na pokrowiec mebla. Cutter wirtualnie skanuje błamy, a odpowiedni, specjalistyczny program dopasowuje elementy do wykrojenia tak, by jak najefektywniej wykorzystać surowiec i zminimalizować odpady. Cuttery są także wykorzystywane do wycinania formatek pokrowca, w przypadku gdy sofa ma mieć obicie z tkaniny.

gala-collezione-magazyn-skor

W magazynie skór naturalnych przechowywane są błamy skóry, wykorzystywane do produkcji pokrowców meblowych

Magazyn skór w Fabryce Mebli Gala Collezione

Każdy błam skóry meblowej jest sprawdzany pod kątem parametrów jakościowych

Na piankowni specjalne urządzenia docinają odpowiednie formatki pianek wysokoelastycznych i poliuretanowych. Pianki te posłużą następnie do wypełnienia m.in. siedzisk i oparć sof, narożników i foteli. Niektóre modele mogą mieć także wypełnienie silikonowe lub wypełnienie TOP ELASTIC. Wycięte formatki są następnie odpowiednio układne i sklejane ze sobą, tak by stworzyć tzw. „sandwiche”. Są to ułożone warstwami formatki pianek o różnych gęstościach i parametrach, dobrane w taki sposób, by gwarantować najwyższy komfort siedzenia i oparcia, a jednocześnie trwałość danego elementu mebla i jego odpowiednią sprężystość.

Piankownia w Fabryce Mebli Gala Collezione - krojenie pianek

Pianki wykorzystywane do wypełnienia siedziska, są wycinane przez specjalistyczne urządzenia

Wycięte części pokrowca meblowego (ze skóry naturalnej lub tkaniny) trafiają do szwalni. Tam są odpowiednio przygotowywane do tego, by po zszyciu stworzyć idealnie wyglądający pokrowiec. W pracy szwaczki ważna jest precyzja, dokładność oraz wiedza z zakresu technologii szycia. Każdy rodzaj materiału tapicerskiego wymaga m.in. dobrania odpowiedniego rodzaju i grubości igieł do maszyny oraz dobrania rodzaju nici odpowiadającej nie tylko kolorem, ale też grubością zastosowanej igle. To ręczna, rzemieślnicza praca, w której trzeba wykazać się zmysłem estetycznym i zdolnościami manualnymi.

Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - szycie pokrowców meblowych

Formatki do uszycia pokrowca muszą być odpowiednio przygotowane

Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - szycie pokrowców meblowych

Szycie pokrowców meblowych wymaga precyzji i dokładności

Pokrowiec to „ubranie mebla”. Jeśli kupujesz nową bluzkę lub sukienkę, chcesz by pasowała „jak ulał”. My tego samego chcemy od pokrowca – by układał się perfekcyjnie na odpowiednio przygotowanym i wyklejonym piankami stelażu mebla. Szwaczki meblowe zwracają więc szczególną uwagę na to, by wszystkie elementy do siebie idealnie pasowały. Kontroler jakościsprawdza na tym etapie, czy ściegi są poprowadzone prosto, czy wszystkie marszczenia i pikowania są wykonane zgodnie z rysunkami technicznymi, czy kedry są wszyte w estetyczny sposób.

Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - szycie pokrowców meblowych

W pracy na stanowisku szwaczki liczą się umiejętności manualne i zmysł estetyczny

Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - szycie pokrowców meblowych

Perfekcyjnie uszyty pokrowiec meblowy to gwarancja pięknego wyglądu sofy do salonu

Kontrola jakości w Fabryce Mebli Gala Collezione - szwalnia

Elementy pokrowca i gotowe pokrowce podlegają drobiazgowej kontroli jakości

Pokrowiec przygotowany? A więc czas na tapicerów. Osoby zajmujące się tzw. tapicerowaniem lekkim, wypełniają i przygotowują drobne części mebla, takie jak poduchy, zagłówki czy podłokietniki. W tym dziale doskonale radzą sobie także panie, udowadniając swoją precyzję i dokładność.

Tapiercnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - tapicerowanie lekkie

Tapicerowanie lekkie to praca, w której świetnie sprawdzają się także panie

Tapiercnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - tapicerowanie lekkie

Tapicernia to miejsce, w którym mebel jest „ubierany” w pokrowiec meblowy

Tapiercnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - tapicerowanie lekkie

Poduchy, zagłówki, podłokietniki, boczki – te elementy są przygotowywane przez osoby zajmujące się tapicerowaniem lekkim

Otapicerowanie dużych brył i korpusu mebla to z kolei zadanie dla pracowników z działu tzw.tapicerowania ciężkiego. Tapicerzy „ubierają” mebel w pokrowiec przygotowany przez szwaczki.To oni sprawiają, że przygotowany wcześniej stelaż, z poprawnie dobranymi i ułożonymi odpowiednio formatkami pianek siedziskowych, zmienia się jak brzydkie kaczątko w pięknego łabędzia. Sekretem pięknej i wygodnej sofy jest nie tylko dobór odpowiednich materiałów i komponentów. Ogromne znacznie ma także precyzja i umiejętności manualne tapicera. Jest on bowiem trochę jak artysta, który nadaje swojemu dziełu ostatnich szlifów.

Tapicernia w Fabryce Mebli Gala Collezione - tapicerowanie mebli

Umiejętności manualne oraz wysokie poczucie estetyki – to bardzo ważne kwestie, jeśli pracuje się przy tapicerowaniu mebli

Tapiercnia w Fabryce Mebli Gala Collezione - tapicerowanie mebli

Precyzja – to cecha, która jest bardzo pożądana w trakcie pracy na stanowisku tapicera

Zanim mebel trafi do pakowania, przechodzi jeszcze kolejną drobiazgową kontrolę jakości. Sprawdzane jest wykonanie i wygląd poszczególnych elementów sofy, fotela czy narożnika, sprawność działania wszystkich funkcji meblowych oraz oceniany jest ogólny wygląd sofy. Musimy mieć pewność, że produkt, który ma opuścić naszą fabrykę, spełnia wszystkie parametry jakościowe. Tylko taki mebel może trafić do sklepu, a następnie stać się pięknym i funkcjonalnym elementem wyposażenia Twojego salonu.

Kontrola jakości w Fabryce Mebli Gala Collezione

Zanim gotowa sofa opuści fabrykę, musi jeszcze przejść przez bardzo szczegółową kontrolę jakości

Wszystko jest jak należy? A zatem możemy pakować. Meble są pakowane w ściśle określony sposób, by zabezpieczyć je przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w czasie transportu i magazynowania. Zabezpieczane są wszelkie wysuwki, kompletowane elementy, które są przeznaczone do ewentualnego samodzielnego montażu przez klienta (np. nóżki w niektórych modelach). Zapakowany mebel może wreszcie wyruszyć w drogę do Twojego domu.

Pakowanie mebli w Szwalnia w Fabryce Mebli Gala Collezione

W podróży mebla z fabryki do Twojego domu, ważne jest odpowiednie opakowanie. Musi zabezpieczyć sofę przed uszkodzeniem

——————————

Jak widzisz, w to, by powstała Twoja sofa, zaangażowanych jest wiele różnych osób. Każda z nich ma swoją specjalizację i każda z nich jest niezwykle ważna w całym procesie, dokładając do niego swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Wiesz już także teraz, że proces produkcji mebli efektywnie łączy w sobie pracę rzemieślniczą z pracą nowoczesnych urządzeń i maszyn (np. takich jak cuttery do cięcia skóry i tkanin, specjalistyczne cuttery do pianki, przemysłowe maszyny do szycia itp.). Człowiek jest jednak w centrum tego procesu – to on jest tutaj głównym twórcą i wykonawcą. Niektórych z jego umiejętności – szczególnie tych manualnych – nie da się zastąpić pracą nawet najnowocześniejszych maszyn.

Efektem jest nieskazitelny, wysokiej jakości mebel wypoczynkowy do salonu. Mebel, który powstał z najlepszych komponentów i surowców, który jest efektem pracy ludzkich rąk. Wierzymy, że zapewni Ci wiele przyjemnych chwil komfortowego wypoczynku.

źródło: http://www.galameble.com/blog/jak-wyglada-produkcja-mebli-tapicerowanych/pobrano dnia 17.09.2018 r.