Tkanina welwetowa – jej aksamitna gładkość Cię zauroczy

Miękkość, przytulność, delikatność, cudowna gładkość – welwet to tkanina, która ze względu na swoją strukturę jest wprost stworzona do tworzenia niepowtarzalnych aranżacji. Takich, w których liczy się efekt wizualny oraz takich, w których rolę odgrywa dotyk. Tkanina welwetowa daje bowiem niesamowite wrażenia zmysłowe. Sofy w nią ubrane wyglądają „mięsiście” i „puchato”, zachęcając do przyjemnego wypoczynku.

Welwetowa sofa granatowa Olbia | Gala Collezione

Tkanina welwetowa w kolorze nasyconego granatu sprawia, że nawet mała sofa wydaje się niezwykle „puchata” i „mięsista”

Skąd wziął się welwet?

Mówi się, że welwet przywędrował do Europy jedwabnym szlakiem z Indii, choć pierwsze materiały na jego temat, pochodzące z Egiptu datowane są nawet na rok 2000 p.n.e. Swoją popularność w Europie zawdzięcza w dużej mierze fascynacją Dalekim Wschodem. Początkowotkanina welwetowa zarezerwowana była tylko dla najbogatszych. Ze względu na sposób wytwarzania (wykonywano ją z jedwabiu) i koszty produkcji, pozwolić mogli sobie na nią nieliczni. Dopiero gdy w okresie późnego średniowiecza i renesansie powstały nowe technologie tkackie, szczególnie we Włoszech i Hiszpani, ceny welwetu zaczęły spadać, a sama tkanina stała się nieco bardziej dostępna. Od XVII wieku zaczęto produkować welwet także w Polsce.

Historia welwetu nierozerwalnie łączy się z losami bogatych rodów, które zbijały na nim fortunę. Z europejskimi monarchiami, arystokracją i klerem, które upodobały sobie wykonane z tego materiału szaty, bogato zdobione sztandary i dekoracje swoich posiadłości. Od wieków kojarzony był zatem z produktem niezwykle szlachetnym i luksusowym.

Brązowy szezlong Lord w tkaninie welwetowej | Gala Collezione

Jasnobrązowy szezlong Lord w tkaninie welwetowej, z efektownymi pikowaniami, przyciąga uwagę swoją subtelnie opalizującą powierzchnią

Dziś tkaniny welwetowe i im pokrewne (aksamity i welury) są dostępne dla każdego i znalazły szerokie zastosowanie zarówno w modzie, jak i aranżacji wnętrz. Ubrania z tego typu tkanin były niezwykle popularnie w latach 60. W latach 70. i 80. pokochali je hippisi i fani tzw. glam rocka. Obecnie moda na ten materiał wraca. Aksamitne stylizacje opanowały szturmem światowe wybiegi i modę uliczną. Ale to nie koniec. Na welwetowe meble zwróciło uwagę wielu projektantów i architektów wnętrz, tworząc projekty aranżacji zachwycające swoim wyglądem.Aksamit, welur i welwet pojawił się zarówno w postaci dodatków (gustowne poduszki, lejące zasłony, przytulne kapy itp.), jak też obicia mebli wypoczynkowych – sof, narożników, kanap, foteli i szezlongów.

Cechy naturalne welwetu

Welwet ma coraz więcej zwolenników, który doceniają jego szlachetność i cechy, sprawiające że bardzo mocno wyróżnia się wśród tkanin obiciowych. To tkanina dla koneserów, którzy uwielbiają grę światła i cienia. Ze względu na swoje cechy, niektórzy mogą podchodzić do niej nieco nieufnie, jednakże efekt, jaki można osiągnąć, wykorzystując welwet w aranżacji wnętrz, na pewno je rozwieje.

Jakie cechy posiada welwet? To rodzaj lśniącego pluszu, a zatem należy do grupy tkanin z okrywą włókienną (runowe). Tkanina wykonywana jest z osnowy i wątków, które przecina się, przez co na jej powierzchni powstaje bardzo przyjemny w dotyku, efektownie lśniący „meszek”. Właściwości takiej tkaniny są bardzo podobne do aksamitu czy weluru. W porównaniu do nich ma „włoski” nieco innej długości. Ze względu na podobny wygląd, nazwy welwet, aksamit czy welur często są potocznie traktowane jako synonimy.

Welwetowy narożnik zielony Veneto | Gala Collezione

Welwetowy narożnik, taki jak zielony narożnik Veneto, świetnie komponuje we wnętrzach urządzonych w różnych stylach, np. nowoczesnym czy eklektycznym

Ponieważ cechą charakterystyczną tkanin welwetowych jest „meszek” tworzony przez gęste „włoski”, może na niej pojawiać się w trakcie użytkowania wizualny efekt cieniowania. Związane jest to z układaniem się niteczek czyli runa w różnych kierunkach. Niektórzy nazywają to także „efektem wysiedzenia”. Można sobie z tym łatwo poradzić, systematycznie „wyczesując” tkaninę na meblu ręką lub miękką szczotką.

Tkaniny welwetowe są miękkie i lejące, a ze względu na swoją fakturę mogą się nieco rozciągać. W związku z tym na meblach o bardzo miękkim wypełnieniu, o dużych gładkich powierzchniach (np. duże siedziska bez przeszyć) może pojawić się naturalny efekt „falowania” tkaniny. Z tego powodu są polecane szczególnie na meble nieco twardsze, bogato zdobione pikowaniami i przeszyciami.

Mebel „ubrany” w tkaninę welwetową wygląda „tłusto” i okazale. Opalizująca powierzchnia może sprawiać, że większe układy mogą wydawać się dość ciężkie i masywne. Jeśli nie chcemy takiego efektu, warto tego typu tkaniny wybierać do mebli o mniejszych gabarytach lub też do modeli, których design stawia na lekką formę, podkreślaną np. przez wysokie, smukłe nóżki.

Tkaniny welwetowe we wnętrzach

Już nawet drobny element wyposażenia wnętrz, wykonany z tkaniny welwetowej, może całkowicie odmienić jego charakter. Elegancka poduszka w mocnym kolorze, narzuta na łóżko, efektownie drapowana zasłona czy wreszcie efektownie prezentująca się sofa – opcji jest niezwykle dużo. Podstawową zaletą tkaniny welwetowej jest to, że można ją wykorzystać praktycznie w każdej aranżacji, bez względu na styl.

Mięsisty chwyt i subtelny półpołysk sprawiają, że meble w welwetowym obiciu wyglądają bardzo przytulnie i „puchato”. Gra światła i cienia, jaka rozgrywać się będzie na ich powierzchni, podkreśli ich formę i wydobędzie wszelkie smaczki i subtelności designu. Podkreśli obłe kształty, uwidoczni ozdobne marszczenia i pikowania, nada szlachetnego charakteru i elegancji całej bryle mebla.

Oliwkowy narożnik Albano w welwetowej tkaninie | Gala Collezione

Minimalistyczny styl oliwkowego narożnika Albano doskonale współgra z welwetowym obiciem, które dodaje mu wizualnego ciepła i przytulności

Dzięki efektowi cieniowania, patrząc na mebel ma się wrażenie jego jeszcze większej trójwymiarowości. W zależności od natężenia oświetlenia oraz od kąta padania promieni słonecznych, mebel może o każdej porze dnia wyglądać zupełnie inaczej, ujawniając wiele swoich fantastycznie mieniących się światłem oblicz.

Tkaniny welwetowe doskonale prezentują się zarówno w delikatnych i subtelnych barwach pastelowych, jak i w mocnych, soczystych kolorach. Granatowy, butelkowo-zielony, szmaragdowy, musztardowy – głębia tych nasyconych barw jest idealnie dopełniona przez delikatnie opalizującą powierzchnię. To sprawia, że dzięki meblom w takiego rodzaju obiciu można wyczarować w pomieszczeniu niesamowitą atmosferę.

Sandra Białkowska - Dobre WnętrzeSandra Białkowska, architekt, właścicielka pracowni Dobry Układ
„Salony z sofami czy zestawami modułowymi z welwetu bardzo zyskują na finalnym odbiorze. Ta tkanina świetnie prezentuje się zarówno w pomieszczeniach minimalistycznych oraz loftowych, jak i tych bardziej wysublimowanych, z nutą glamour. W ofercie Gala Collezione mogę liczyć na szeroką paletę kolorystyczną tkanin obiciowych i idealnie dopasować sofę czy narożnik do projektu.”

Meble obite tkaniną welwetową podkreślają charakter każdej aranżacji, Im bardziej surowe wnętrze, tym większy efekt może zrobić wprowadzenie do niego elementu welwetowego. Wygodny fotel, pikowany narożnik czy stylizowana sofa obita miękkim, połyskliwym welurem, przyjemnie ocieplą salon i nadadzą mu zmysłowego, niepowtarzalnego charakteru, zapraszając jednocześnie do błogiego, odprężającego wypoczynku.

Źródło: https://www.galameble.com/blog/meble-w-tkaninie-welwetowej/, dostęp dnia 08.07.2019 r.