Żyjmy zdrowo i wygodnie – meblowe udogodnienia

Żyjmy zdrowo i wygodnie – meblowe udogodnienia

16 KWIETNIA 2019


Inteligentne technologie jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z segmentem, takim jak na przykład motoryzacja, komputery i smartfony, RTV czy AGD. Powoli zaczęły wkraczać do naszych domów, czyniąc z nich przestrzenie inteligentne, w których sterować możemy m.in. ogrzewaniem czy zabezpieczeniami antywłamaniowymi.

Technologie jutra stają się powszechnie dostępne już dziś i coraz częściej znaleźć je można w sprzęcie, którego do tej pory z nimi nie kojarzyliśmy, czyli właśnie w meblach wypoczynkowych. Nowoczesne sofy to meble, które dopasowują się do naszego ciała i potrzeb danej chwili. Z tego powodu wyposaża się je w różne funkcje, sprzyjające komfortowi podczas wypoczynku. Funkcje te mogą być rozkładane manualnie, ale także w ich działanie mogą być zaangażowanemechanizmy zasilane elektrycznie.

Zdrowie i wygoda

Żyjemy w ciągłym biegu. Praca, dzieci, zakupy, zajęcia pozalekcyjne, sprawy w urzędzie… codziennych zajęć mamy tak wiele, że często na koniec dnia dopada nas zmęczenie. Ulgę i odpoczynek znajdujemy dopiero w zaciszu domowym. I tutaj z pomocą w odprężeniu mogą przyjść nam właśnie odpowiednie meble w salonie. Takie, które swoją konstrukcją i zastosowanyminowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, sprzyjać będą odciążeniu kręgosłupa i karku oraz dawać ulgę nogom, zmęczonym po całym dniu pracy.

Narożnik wypoczynkowy Fava z wysuwanym siedziskiem | Gala Collezione

Elegancki narożnik Fava to przykład mebla, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązanie w postaci elektrycznie sterowanego, wysuwanego siedziska

Elegancki narożnik wypoczynkowy Fava to przykład mebla do salonu, w którym znajdziesz nowoczesne rozwiązanie sterowane elektrycznie – wysuwane siedzisko, pozwalające na znaczące zwiększenie jego głębokości

Zdrowie jest najważniejsze. Warto więc zwrócić uwagę na różne aspekty budowy mebla, które sprzyjać będą odpoczynkowi zarówno wtedy, gdy prowadzimy siedzący, jak i stojący tryb życia. To istotny element, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Szczególnie, jeśli jesteś osobą ceniącą zdrowie i komfort.

Nowoczesne funkcje meblowe

Mówiąc o nowoczesnych funkcjach meblowych, wychodzimy o wiele dalej niż to, co zapewne jako pierwsze na pewno przyszło Ci do głowy, czyli funkcja spania. Owszem, to nadal jedna z najbardziej cenionych funkcji w sofach. Jednakże i tutaj producenci mają dużo więcej do zaoferowania, niż jeszcze jakiś czas temu.

Dostępne są różne mechanizmy rozkładania, które są coraz łatwiejsze w obsłudze i oferują coraz wyższy komfort. Wydawało by się, że w tym obszarze już więcej wymyślić się nie da. A jednak ciągle pojawiają się nowe koncepcje, których cel jest jeden – zapewnić jak najwyższy poziom wygody. Dotyczy to zarówno samego rozkładania funkcji, jak i komfortu spania. Stąd na przykład niezwykle popularna od pewnego czasu funkcja spania typu stelaż włoski.

W sofie Olbia znajdziesz funkcję spania typu stelaż włoski | Gala Collezione

Sofa z systemem włoskim to mebel, który z powodzeniem może służyć do spania codziennego. Takie nowoczesne rozwiązanie znajdziesz np. w sofie Olbia

Jej przewagą nad innymi i niewątpliwą zaletą jest to, że po rozłożeniu mechanizmu śpisz na wygodnym, pełnowymiarowym materacu, który może być wykonany na przykład z pianki wysokoelastycznej, jak też może mieć konstrukcję pocketową. To sprawia, że sofa z systemem włoskim może z powodzeniem być wykorzystywana jako mebel do spania codziennego. W nocy pełni więc rolę wygodnego łóżka, a w dzień – mebla do przyjemnego, popołudniowego leniuchowania.

Ulga dla kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup to gwarancja poprawnej pozycji ciała, dobrej formy i wspaniałego samopoczucia. Siedzący tryb życia może jednak osłabiać nasze mięśnie i być przyczyną nieprzyjemnego bólu i dyskomfortu. Warto więc dbać o kondycję kręgosłupa. Sprzyjać będzie temu zarówno aktywność fizyczna, jak też dobranie mebli, które pozwolą na relaks w ergonomicznej pozycji i odciążenie tych odcinków kręgosłupa, które w ciągu dnia przeciążasz najbardziej.

Odpowiednio wyprofilowane, wysokie oparcie, które dopasuje się do Twoich pleców, na pewno pozytywnie wpłynie na kondycję kręgosłupa. Co jednak, jeśli lubisz meble z oparciem niskim? Wybierz wówczas model, który posiada ruchome zagłówki. Mają one dwie ważne zalety.

Narożnik modułowy Plaza z regulowanymi zagłówkami | Gala Collezione

Regulowane zagłówki, takie jak w narożniku modułowym Plaza, pozwalają na dopasowanie wysokości oparcia do wzrostu użytkownika mebla

Po pierwsze, dzięki nim dopasujesz wysokość oparcia do wzrostu użytkownika mebla. Będzie z niego z takim samym komfortem korzystać osoby o niskim, jak i wysokim wzroście. Po drugie, dzięki stopniowej zmianie kąta ich nachylenia, będziesz mógł dopasować ich ustawienie do pozycji ciała, w której Twój kręgosłup i kark odpoczywają najbardziej.

A to jeszcze nie wszystko.

Możesz także zdecydować się na model z ruchomym oparciem z systemem SAR (System of Automatic Return czyli System Automatycznego Powrotu). Wykorzystany w takiej sofie mechanizm gazowy sprawia, że odchylone oparcie wraca samoczynnie do pozycji wyjściowej po pociągnięciu za niewielki uchwyt, ukryty między siedziskiem a bokiem mebla. W sofach z takim rozwiązaniem kąt nachylenia oparcia można zmieniać niezależnie dla każdego siedziska. Dzięki temu jedna osoba może wypoczywać w pozycji siedzącej, a druga ułożyć się wygodnie na swojej części mebla, odchylając oparcie do tyłu.

Wytchnienie dla zmęczonych nóg i pleców

Wyobraź sobie, że wracasz po ciężkim dniu do domu. Ściągasz buty ze zmęczonych stóp, przygotowujesz aromatyczną herbatę, bierzesz do ręki ulubioną książkę i siadasz na wygodnym, miękkim fotelu. Dotykasz przycisków sterujących, ukrytych dyskretnie między siedziskiem a bokiem mebla. Cichutko i płynnie oparcie odchyla się do tyłu, a Twoje nogi unoszą się delikatnie w górę na podnoszącym się podnóżku. Układasz się wygodnie, w pozycji, w której relaksujesz się najbardziej. Może być ona półsiedząca, może być także półleżąca. Czujesz ulgę i odprężenie. Przyjemnie, prawda?

Funkcja relaksu – bo o niej mowa – jest rozwiązaniem stosowanym zarówno w fotelach wolnostojących (takich jak na przykład fotele rozkładane z linii SMART), jak też w wybranych bryłach, z jakich może być skonfigurowany narożnik modułowy (np. z kolekcji Belluno, Domoczy Plaza). Zasilana elektrycznie (w zależności od wybranej opcji – dzięki akumulatorowi lub po podłączeniu mebla kablem do gniazdka elektrycznego) daje niesamowity komfort użytkowania. Wystarczy dotknąć przycisku, a fotel dopasuje się do Ciebie, gwarantując Ci takie nachylenie oparcia i podnóżka, które odpowiada Ci najbardziej.

Narożnik modułowy Domo z elektryczną funkcją relaksu | Gala Collezione

Konfigurując modułowy narożnik Domo, możesz wybrać bryły z funkcją relaksu, które pozwolą Ci wypoczywać jeszcze wygodniej

Możesz zdecydować się także na inną, zasilaną elektrycznie funkcję meblową czyli wysuwane siedzisko. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość znacznego zwiększenia głębokości siedziska, co pozwala na wygodne ułożenie nóg, a nawet odpoczynek w pozycji półleżącej. Funkcję taką rozkłada się równie łatwo, jak funkcję relaksu, czyli za pomocą przycisków sterujących. Możesz ją znaleźć zarówno w narożniku (np. narożniku Fava), jak też w sofie.

Fizjoterapia meblowa

Nowoczesne funkcje meblowe, wykorzystujące zaawansowaną technologię i najnowsze rozwiązania konstrukcyjne, to duży krok w kierunku uczynienia z wnętrz naszych domów przestrzeni jeszcze bardziej przyjaznej wypoczynkowi i odprężeniu. Przestrzeni, w której panuje doskonała harmonia pomiędzy pięknym designem, komfortem i ergonomią. Wszystko po to, by żyło nam się bardzo wygodnie i zdrowo.

źródło: https://www.galameble.com/blog/nowoczesne-funkcje-meblowe/dost. 09.05.2019